Już 8 marca Europejskie Biuro Doboru Kadr (EPSO) rozpocznie tegoroczną rekrutację kandydatów – absolwentów uczelni wyższych – na stanowiska merytoryczne (AD5). Są to stanowiska o ogólnych profilach zawodowych (np. prawo, administracja publiczna, zasoby ludzkie, ekonomia, finanse, audyt, statystyka). Aplikacje będzie można składać w terminach od 8 marca do 10 kwietnia 2018 r.
Po złożeniu aplikacji rekrutacja będzie obejmować:
- I etap– Preselekcja – testy komputerowe (CBT), sprawdzające umiejętności rozumienia tekstu pisanego, rozumienia liczb oraz myślenia abstrakcyjnego. Test przeprowadzany jest w jednym z oficjalnych języków UE.
- II etap– Testy właściwe, zawierające od 15 do 20 pytań dotyczących umiejętności rozwiązywania problemów*.
- III etap– ocena zintegrowana (assessment centre) – składająca się z 4 komponentów: studium przypadku, ćwiczeń grupowych, wywiadu ustrukturyzowanego oraz prezentacji *.
* te dwa etapu można zdawać w 5 językach do wyboru (angielski, francuski, niemiecki, włoski, hiszpański). Wybór języków może ulec zmianie – jest on uzależniony od liczby aplikacji złożonych z poszczególnych państwa – im więcej aplikacji z Polski tym większa szansa w przyszłości na organizację tych etapów w języku polskim.
- Ogłoszenie listy kandydatów, którzy uzyskali najlepsze wyniki. Z tej listy instytucje UE wybierają kandydatów najbardziej odpowiadających profilowi stanowiska. Stanowi to pierwszy krok do uzyskania statusu urzędnika UE.
Poniżej znajdziecie Państwo zbiór użytecznych informacji o konkursach UE:
- Ogłoszenie o konkursie AD5
- Strona EPSO, na której umieszczane są informacje dot. procedur przeprowadzanych konkursów i wymogów.
- Podstawowe informacje o testach EPSO
- Przewodnik dotyczący zgłaszania kandydatur
- Wyciąg dot. możliwości pracy w instytucjach UE z Poradnika na temat kariery w instytucjach i organizacjach międzynarodowych.
- Wykaz publikacji dostępnych w Bibliotece Ministerstwa Spraw Zagranicznych